Marraztu puntu, lerro eta testu poligonala Excel batetik AutoCAD

Excel koordenatu zerrenda hau daukat. Horietan X koordenatua, Y koordenatua dago, eta erpinaren izena ere badago. AutoCAD-ean marraztu nahi dut. Kasu honetan scriptak exekuzioa erabiliko dugu Excelko testu concatenatu batetik.

Kateatu concerto AutoCAD puntuak puntuak txertatzeko

Grafikoan agertzen den taulak, ikus dezakezun bezala, erpina izenarekin zutabe bat barne hartzen du, eta ondoren, UTM X koordenatuak X, Y.

Lehenik eta behin egin behar dugu Koordenatuak kateatzea AutoCAD komandoak haien zain. Adibidez, puntu bat marraztuko dugu: X puntuko koordinatua, Y koordenatua.

Beraz, zer egingo dugu zerbait kateatutako datuekin txertatu behar da, inprimakian:

POINT 374037.8,1580682.4
POINT 374032.23,1580716.25
POINT 374037.73,1580735.14
POINT 374044.98,1580772.49
POINT 374097.77,1580771.83
POINT 374116.27,1580769.13

Lotura hau egiteko honako hau egin dut:

  • D4 gelaxka POINT izenarekin deitu dut.
  • kateatu funtzioa sortu dut, kate hori zelula puntua sartzen dira, eta gero utzi nuen espazio bat erabiliz "", ondoren kateatu nuen B5 a biribilketak bi digituak zelula, ondoren koma erabiltzen dut marrazteko "," orduan I C5 kateatu zelula. Ondoren kopiatzen beste lerro guztiak for dut.

Marraztu Excel puntuak

D zutabeko edukia testu fitxategi batera kopiatu dut.

Exekutatzeko, SCRIPT komando barra idatzita dago, ondoren Sartu tekla. Hori ikertzailea altxatzen da eta deitzen dudan fitxategia bilatzen dut geofumadas.scr. Hautatutakoan, irekitzeko botoia sakatzen da.

Eta voila, han marrazten diren erpinak ditugu.

Puntu ikusten ez badira, beharrezkoa da objektu multzo osoa hurbiltzea. Horretarako Zoom komandoa idatzi dugu, sartu, Luzera, sartu.

Puntu agertzen ez direnean agertzen direnean, PTYPE komandoa exekutatu egingo da eta, ondoren, irudian adierazitakoa hautatuko da.

Katenatu komandoa Excel-en eta marraztu poligonoa AutoCAD-en

Poligonoa marrazteko logika bera izango da. PLINE komandoa hartuko dugun aldaera batekin, ondoren kateatutako koordenatuak eta, azkenik, IRAKURKETA komandoa.

PLINES
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
ITXI

Gidoi hau deituko dugu geofumadas2.scr, eta exekutatzean marrazkiaren aztarna izango dugu. Kolore horia hautatu nuen gorputz gorriaren arteko aldea nabaritzen dutela.

Enkriptatu Excel-eko komandoa eta ohar ezazu AutoCADen erpinak

Azkenean, lehen zutabeko testuak ohar batzuk hartzen ditugu erpin bakoitzean. Horretarako, komandoa honela kateatu egingo dugu:

JC TEXT 374037.8,1580682.4 3 0 1

Komando honek adierazten du:

  • TEXT komandoa,
  • Testuaren egoera, kasu honetan justifikatuta, horregatik letra J,
  • Testuaren erdiko puntua, Zentroa aukeratu dugu, horregatik C letra
  • X, Y kateatutako koordenatua,
  • Ondoren, testuaren tamaina 3 aukeratu dugu.
  • Biraketa angelua, kasu honetan 0,
  • Azkenean espero dugun testua lehen lerroan 1 zenbakia izango da

Beste zelulaetara jadanik hedatua, honela izango da:

JC TEXT 374037.8,1580682.4 3 0 1
JC TEXT 374032.23,1580716.25 3 0 2
JC TEXT 374037.73,1580735.14 3 0 3
JC TEXT 374044.98,1580772.49 3 0A
JC TEXT 374097.77,1580771.83 3 0 4
JC TEXT 374116.27,1580769.13 3 0 5
JC TEXT 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

Deitu nuen geofumadas3.cdr fitxategia

Kolore berdea aktibatu dut, aldea nabarituko dut. Script-a exekutatu ondoren, testua tamainan dago, koordenatuaren erdian.

Deskargatu Adibide honetan AutoCAD fitxategia erabiltzen da.

Artikulua txantiloia nola eraiki den erakusten du. Excel-en txantiloia hartzen baduzu, jarioaren datuak soilik eraiki dira, Hemen erosi dezakezu.

Erantzun

Zure helbide elektronikoa ez da argitaratuko.

Gune honek Akismet-ek spam erabiltzen du. Ikasi zure iruzkina datuak prozesatzen.