Marraztu puntu, lerro eta testu poligonala Excel batetik AutoCAD

Koordenatuen zerrenda hau Excel-en daukat. Horietan X koordenatu bat dago, Y koordenatu bat eta erpinaren izena ere bai. Nahi dudana AutoCAD-en marraztea da. Kasu honetan Excel-en kateatutako testu bateko script-en exekuzioa erabiliko dugu.

Kateatu concerto AutoCAD puntuak puntuak txertatzeko

Grafikoan agertzen den taulak, ikus dezakezun bezala, erpina izenarekin zutabe bat barne hartzen du, eta ondoren, UTM X koordenatuak X, Y.

Egin behar dugun lehenengo gauza AutoCAD komandoak espero dituen koordenatuak kateatzea da. Adibidez, puntu bat marrazteko okupatuko dugu: PUNTUA koordenatuaX, koordenatuaY.

Beraz, zer egingo dugu zerbait kateatutako datuekin txertatu behar da, inprimakian:

POINT 374037.8,1580682.4
POINT 374032.23,1580716.25
POINT 374037.73,1580735.14
POINT 374044.98,1580772.49
POINT 374097.77,1580771.83
POINT 374116.27,1580769.13

Lotura hau egiteko honako hau egin dut:

  • D4 gelaxka POINT izenarekin deitu dut.
  • Concatenate funtzioarekin sortu dut, POINT gelaxka biltzen duen katea, gero espazio bat utzi dut »« erabiliz, ondoren B5 gelaxka kateatu dut bi digituko biribilketa batekin, gero «,» erabili dudan koma marrazteko, orduan C5 gelaxka kateatua. Ondoren, gainerako ilarentzako kopiatu dut.

Marraztu Excel puntuak

D zutabeko edukia testu fitxategi batera kopiatu dut.

Exekutatzeko, SCRIPT komando-barran idatziko duzu eta, ondoren, Sartu tekla. Horrek esploratzailea ekartzen du eta deitu dudan fitxategia bilatzen dut geofumadas.scr. Aukeratu ondoren, irekitzeko botoia sakatzen da.

Eta voila, han marrazten diren erpinak ditugu.

 

 

 

 

 

 

 

 

Puntuak ikusten ez badira, beharrezkoa da objektu multzo osoa handitzea. Horretarako Zoom, enter, Extent, enter agindua idazten dugu.

Puntu agertzen ez direnean agertzen direnean, PTYPE komandoa exekutatu egingo da eta, ondoren, irudian adierazitakoa hautatuko da.

Katenatu komandoa Excel-en eta marraztu poligonoa AutoCAD-en

Poligonoa marraztea logika bera izango da. PLINE komandoa okupatuko dugun aldaerarekin, ondoren kateatutako koordenatuekin eta azkenik ITXI komandoarekin.

PLINES
374037.8,1580682.4
374032.23,1580716.25
374037.73,1580735.14
...
374111.31,1580644.84
374094.32,1580645.98
374069.21,1580647.31
374048.83,1580655.01
ITXI

Gidoi hau deituko dugu geofumadas2.scr, eta exekutatzen dugunean marrazkiaren arrastoa izango dugu. Kolore horia hautatu nuen erpin gorriekiko aldea nabaritzeko.

Enkriptatu Excel-eko komandoa eta ohar ezazu AutoCADen erpinak

Azkenean, lehenengo zutabeko testuak oharpen gisa hartzen ditugu erpin bakoitzean. Horretarako, komandoa modu honetan kateatuko dugu:

JC TEXT 374037.8,1580682.4 3 0 1

Komando honek adierazten du:

  • TEXT komandoa,
  • Testuaren egoera, kasu honetan justifikatuta, horregatik letra J,
  • Testuaren erdiko puntua, Zentroa aukeratu dugu, horregatik C letra
  • X, Y kateatutako koordenatua,
  • Ondoren, testuaren tamaina 3 aukeratu dugu.
  • Biraketa angelua, kasu honetan 0,
  • Azkenean espero dugun testua lehen lerroan 1 zenbakia izango da

Beste zelulaetara jadanik hedatua, honela izango da:

JC TEXT 374037.8,1580682.4 3 0 1
JC TEXT 374032.23,1580716.25 3 0 2
JC TEXT 374037.73,1580735.14 3 0 3
JC TEXT 374044.98,1580772.49 3 0A
JC TEXT 374097.77,1580771.83 3 0 4
JC TEXT 374116.27,1580769.13 3 0 5
JC TEXT 374127.23,1580779.64 3 0 6
...

Deitu nuen geofumadas3.cdr fitxategia 

Kolore berdea aktibatu dut, aldea nabaritzeko. Gidoia exekutatu ondoren, testua adierazitako tamainan dugu, koordenatuaren erdian.

Deskargatu Adibide honetan AutoCAD fitxategia erabiltzen da.

Artikuluak txantiloia nola eraikitzen den erakusten du. Txantiloia Excel-en erabiltzen baduzu, dagoeneko datuak elikatzeko soilik egina, Hemen erosi dezakezu.

Erantzun bakarra "Marraztu puntu batetik bestera, lerroak eta testuak Exceletik AutoCADera"

  1. laguntza behar dut
    Meatze-emakida adierazten duten ehunka laukizuzen marraztu behar ditut, puntu erdiko eta x eta y aldeak dituzten laukizuzenak dira, laguntza behar dut, datuak excel

Utzi erantzuna

Zure helbide elektronikoa ez da argitaratuko.

Gune honek Akismet-ek spam erabiltzen du. Ikasi zure iruzkina datuak prozesatzen.